Retail kiełbasa (零售香肠)-poradnik najemcy

Tarnów. Nie wiele ponad 100 tysięczne miasto. Bezrobocie w powiecie sięga niemal 13% (dane GUS na koniec marca). Sporo ludzi pracuje na emigracji w Stanach, w Europie. W mieście zadomowił się chiński market.

23-letni młody sprzedawca Weilong z miasta Ye od dwóch lat mieszka w Tarnowie.

Łamaną polszczyzną gestykulując tłumaczy mi na migi, że ruch jest bardzo mały pomimo niskich cen. Weilong nie jest zadowolony.

Trafiam na przypadkowych Klientów z Jasła. Pani Lucyna nie ma zbyt wiele gotówki. -Jesteśmy przejazdem, coś ciekawego może znajdę-mówi z nadzieją w głosie.

Zaglądam obok do galerii Echo.

Szukam zakąski do bułki. I co widzę? Opuszczony sklep z regionalnymi produktami.

A w witrynie wiszące kiełbasy. Nawet pies, by ich nie tknął.

Ale dlaczego one tam jeszcze wiszą? Taka specyficzna „promocja”. Sanepid pewnie tam nie zagląda, bo i po co. Ta instytucja jest skuteczna w przypadku małych przedsiębiorców. Dużych się nie rusza. Działają przecież na innych zasadach wolnorynkowych w świetle obowiązujących przepisów. Wiem o czym mówię. Przeszedłem 8 kontroli w jednym czasie w dwóch miejscach. Ciekawe poznawczo doświadczenie skuteczności i zaangażowania „w kontrolującego”. To egzekwowanie przepisów przypomina niemiecki „ordnung muss sein” („ta zasada rządzi narodem od wieków i jest uważana za najwyższą cnotę”, za „Wprost” 8/2009).

Co ciekawe w galerii Echo jest totalne echo w sensie ruchu. Padły tam już i Triumph i Matras i wielu innych przedsiębiorców.

wniosek: zarządowi galerii nie chce się wynieść padliny. Najemca w takim pośpiechu opuszczał lokal, że kiełbasy wyglądają z witryny. Przed podpisaniem umowy, warto dobrze się przyjrzeć. Pamiętając, że przepisy w tym kraju obowiązują-w jedną stronę.

Dobrze zapoznać się ze strukturą bezrobocia, „grubością” lokalnego portfela i zjawiskiem emigracji zarobkowej.

P.S. Nazwa sklepu Weilonga nie ma związku z lokalnymi skojarzeniami. Delir to stan radości w który wg chińskich legend ludowych wprowadzają się medytacjami mieszkańcy starożytnego miasta Ye. Zamieściliśmy tytuł w oryginale po chińsku szukając nowych Czytelników)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s