Europa przy Pszczyńskiej w Gliwicach-poradnik najemcy

Barack Obama wyszedł na spacer, po raz pierwszy od wielu lat. I jest mu trudno, bo jest rozpoznawalny, w Kalifornii szaleją pożary, w amerykańskich księgarniach hitem są kolorowanki dla dorosłych. Można kupić specjalne wydania dla dorosłych, są zwierzątka, krajobrazy albo nic nie znaczące wzory. Kolorowanki dostały 8 „gwiazdek” jako najlepiej sprzedające się książki. Nie wykluczone, że ten koncept niebawem trafi do Polski w formie franczyzy i genialnego sposobu na „zarabianie pieniędzy”.

To skrót dzisiejszych faktów po Faktach. Czyli serwis „informacyjny” dla Polaków w Polsce.

Owszem, było też o prezydencie Dudzie który, a jakże-modlił się w Rychwałdzie, o Kopaczowej, której przekaz był zagmatwany, że w sumie tylko ona sama wie o czym mówiła. Było też o Palikocie i Millerze-panowie znów biorą się za łby, ale ogłosili, że są tym samym i o Petru, który zapowiedział w Polsce „drugie Niemcy”. To znaczy, że w Polsce będzie tak dobrze jak w Niemczech. Tymczasem o problemach realnych echo. „Wakacyjne ogórki”. 

Dlatego postanowiłem odwiedzić trochę Europy w Gliwicach. I faktycznie-choć miałem taką nadzieję-z Europą nie wiele ma wspólnego ten budynek galerii handlowej. Nazwa nowoczesna, na miarę naszych czasów. Wielki świat. Nareszcie ciemnogród doczekał się kaganka nowoczesności. Tymczasem już sam dojazd zniechęca. Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne nijak mają się z informacją jak tam płynnie dojechać. Miejscowi nie mają problemu, ale klienci-jak najbardziej, bo oznakowanie jest nieczytelne.

Nagle wpadasz na autostradę- w przeciwnym kierunku.

0014

Na oznakowanie dróg krajowych czy autostrad najemca nie ma wpływu co oczywiste. Dlatego nie warto podpisywać umowy przed jej powstaniem. Na nic nie masz wpływu a płacisz za wszystko. Nikt na temat źle wykonanych znaków nie będzie z Tobą rozmawiał, bo to nie jest problem GDDKiA, ale inwestora, a nie najemcy.

O wszelkie mapy, plany i dokumenty zapytaj  przed podpisaniem umowy, a najlepiej poczekaj i zobaczysz jak to wygląda. Lokale nie uciekną, a to że jest po 5-6 chętnych na jedno miejsce to świadomy  wymysł. Nie masz wpływu na oznakowanie, co z kolei ma wpływ na obroty.

0027

Róż praktycznie daje po oczach z każdego kąta.

0033

Pustostany pozakrywane przez odzież z sąsiednich sklepów. Wolna przestrzeń wykorzystana dla tych, którzy jeszcze zostali.

0043

To znany już sposób. Z jednej strony to lepiej wygląda niż wyklejenia, a z drugiej galeria „pomaga” najemcom.

0054

Około południa sugeruję zakupy. Cisza. Spokój.

0064

 

0072

Na nic nie masz wpływu, a płacisz za wszystko. Płacisz pensje tzw. specom od zarządzania. Jedzą i piją za Twoje pieniądze. Na wakacje jadą za twoje pieniądze. To takie współczesne Chamburgery.

To jest też tak, jakbyś kupował brylantowego kota w worku. I nie dotyczy to tylko tych, którzy potencjalnie mogą sobie założyć sznur na szyję, ale klienta galerii handlowej. Ten ostatni teoretycznie jest najważniejszy.

To jednak złudzenie. Bywa i coraz częściej tak się zdarza, że klient kupuje cos w galerii handlowej po czym po firmie, marce, nie ma śladu. Nie ma gdzie i komu złożyć reklamacji (Bata, Centro, Vobis, Ravel itd. itp. etc.).

0082

W tej galerii kartka odsyła do punktu info. Panie z punktu rzekomo informacyjnego mają mieć informacje co dalej z okularami, oprawkami.

Nie mają, ani numeru telefonu, ani go nie przekazują. Poprosiłem, aby go dały. Miały zadzwonić z numerem-nie zadzwoniły. To jest antykonsumenckie miejsce. Klient się nie liczy. Ważne, żeby najemca spłacił dług. Reszta jest bez znaczenia. Wciskamy pierdoły na maksa. Ile wlezie.

Najnowsze pozamykane sklepy to: obuwie galanteria „Lara”, restauracja Angkor Wat i sklep z odzieżą „Nuna Lie”. Nowe pustostany –do wynajęcia. Co ciekawe można w galerii kupić samochód. Tu autosalon ma swój punkt.

0092

 

0102

 

0111

Nigdzie informacji ile padło tam firm i w jakiej wysokości były czynsze plus opłaty wspólne. Nie wiadomo jaki los spotkał tych od „Smacznego” i pozostałych. Nie wykluczone, że dołączą do tych, którzy w kolejkach stoją za zupą w stołówkach społecznych Brata Alberta.

0121

wniosek: przed podpisaniem umowy w  galerii handlowej pamiętaj, że nikt nie poprowadzi Twojego biznesu lepiej od Ciebie. Na oznakowania, zarządzanie, rozbudowy, chaos i ciemnotę-nie masz wpływu. Na oszustwa-też nie miałeś. Teraz masz. 

P.S. W poniedziałek zadzwonili z „europy” z namiarem na byłego już optyka. Dodzwoniłem się. Z jakimi wyszedł długami?

O tym niebawem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s