Pięć osób w szpitalu-poradnik najemcy

Dziś w Poznaniu doszło do zamknięcia galerii handlowej. Ktoś na pierwszym piętrze budynku rozlał kwas masłowy.

Działanie substancji jest szkodliwe dla zdrowia. Drażni górne drogi oddechowe. Ponad setka klientów została ewakuowana wraz z pracownikami galerii handlowej. Pięć osób trafiło do szpitala. 18 osób przebadano.

W akcji uczestniczyło pięć wozów strażackich i ekipa chemiczno-ekologiczna. Nie wiadomo kto i dlaczego rozlał kwas. Strażacy usuwają szkodliwą substancję i wietrzą budynek Górczyńskiego Centrum Handlowego.

Z wstępnych ustaleń wynika, że rozlany kwas nie był przypadkowym zdarzeniem. Policja nie udziela na razie informacji w tej sprawie.

Źródło: http://plosnica.wm.pl

Przypomnę, że kilka lat temu doszło do ewakuacji Starego Browaru w Poznaniu. Tysiąc osób ewakuowano.

„Jak twierdzi osoba przebywająca wówczas w galerii, podczas ewakuacji ruchome schody dalej jeździły w dwóch kierunkach, winda działała (chociaż nie powinna!), a na parkingu podziemnym zrobiło się spore zamieszanie. – Chciałem wyjechać z parkingu samochodem. Pracownicy jak gdyby nigdy nic pobierali opłaty! – relacjonuje pan Adam. – Na zewnątrz trzeba było jeszcze czekać na światłach. 

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/432089,poznan-czy-galerie-handlowe-sa-przygotowane-do-ewakuacji,id,t.html

Jeszcze w lipcu b.r. ewakuację przeżyli też klienci galerii Malta. Kilkaset osób plus pracownicy opuścili budynek.

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3940305,poznan-z-galerii-malta-ewakuowano-okolo-500-osob,id,t.html

Wniosek: przed podpisaniem umowy w  galerii handlowej zadbaj o odpowiedni paragraf w umowie kto pokryje straty, kto za to odpowie i w jakim trybie.

P.S. Kwas masłowy to w temperaturze pokojowej oleista, bezbarwna ciecz. Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie i większości organicznych rozpuszczalników polarnych (aceton,etanoleter dietylowy itp.).

W mniejszych stężeniach (od 10 do 100 ppm) nadaje potrawom lekko gorzki smak, z zauważalną nutą słodką. W nieco większych stężeniach jego zapach kojarzy się wielu ludziom z wymiocinami, ze względu na to, że to właśnie ten związek nadaje charakterystyczny zapach wymiocinom małych dzieci, które są nadmiernie karmione mlekiem. W większych stężeniach posiada ostry, intensywny, trudny do zniesienia zapach zjełczałego tłuszczu.(żródło: Wikipedia)

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s