Gemini Jasna Park-poradnik najemcy

„Trafiłam na Pana bloga i vloga przypadkowo. Jestem w trakcie negocjacji lokalu w Gemini Park w Tarnowie.

Gemini_Jasna_Park_Tarnow

Źródło: Internet

Lokal negocjuję i ze zdecydowanym wrażeniem bycia petentem, któremu się „poszczęściło” że mnie tam chcą wpuścić.

Muszę powiedzieć ze zaproponowano mi czynsz w wysokości 65 euro/m2 (choć przez miesiące próbowano mi wciskać lokal 40m2 , gdzie miesięczny czynsz byłby na poziomie 12 000zł).

I wszystko byłoby fajne bo podobno Galeria dobra (choć w zapewnienia o 7 milionach ff nie wierzę 🙂 ) dla mojego biznesu i czy się to, że leży wokół dwóch dużych osiedli mieszkaniowych a Tarnovia podobno mocno podupada więc jestem prawie zdecydowana. Prawie bo: negocjacje z nimi żadne.

Dość dobrze czytam umowy i niejedną z galerią analizowałam i negocjowałam ale tu nic się nie daje wynegocjować. Naciskają na – relokację (wiem czym to pachnie) – 11 miesięczny okres wypowiedzenia – wsteczną waloryzację czynszu:).

Lokal od lipca i pierwsza waloryzacja w styczniu  za poprzedni rok, co mnie ubawiło. Kary umowne z 10.000 zł na 4.000 zł…. za dzień, oczywiście. Czyli przy dobrym układzie miesięczna kara może wynieść 120.000 zł netto 🙂

– zniesienie odpowiedzialności Galerii za wszystkie awarie, wady itp.,

– brak możliwości sprzedaży lub przeniesienia własności mojego przedsiębiorstwa na inną osobę lub podmiot (boją się „słupów”),

– proponowałam ustalenie zasad zaliczania czynszu jako pierwszeństwa w opłatach – zdecydowane NIE,

– nieznane koszty w Opłacie eksploatacyjnej oraz możliwość dodatkowych, bliżej nieokreślonych opłat za koszty podatków i opłat związanych z Centrum.

Szukam możliwości które mimo podpisania takiej umowy pomogłyby mi się w razie choćby upadku mojego franczyzodawcy z Galerii wycofać bez konsekwencji.

Z Pana bloga wyczytałam, że kobieta z Poznania mogła wyjść z Pestki ponieważ okazało się , ze galeria zrobiła cesję na lokale i tak naprawdę nie była stroną w sporze z Najemcą . Czy ten „myk” rzeczywiście zadziała?

Druga rzecz – pisze Pan gdzieś , żeby w razie czego zaprzestać płacić czynsz. Czy po to ,żeby Galeria sama rozwiązała umowę i żeby w ten sposób uniknąć kary umownej za wyjście (wyczytałam, że nie wolno wtedy stosować kar umownych za przedwczesne rozwiązanie umowy jeśli to Galeria jako Wynajmujący sama ją rozwiąże), i że wtedy tylko zaległy czynsz (czyli pewnie 2 czynsze) + odsetki?

Nie jestem kombinatorem. Stąpam po prostu mocno po ziemi i najzwyczajniej chcę mieć wyjście zanim będę musiała go na gwałt szukać. Zapyta Pan – dlaczego do cholery w ogóle chcę wejść do Galerii?

Nie chcę, ale w mojej branży salony firmowe przenoszą się do galerii i punkty „na ulicy” po prostu padają. I tak, franczyzodawca też naciska. Jestem w tym biznesie 9 lat i widzę co się dzieje z moimi punktami na ulicy – miałam 3, zostały 2 w tym jeden „na wylocie, bo FD otworzył mi punkt konkurencyjny w Galerii po drugiej stronie ulicy.

PS. Też Pan miał do czynienia ze Stanisławem z Gemini??? Kiedyś próbował mi wcisnąć lokal w Bielsku na 10 lat mówiąc że bez tego nie wpuszczą mnie do Tarnowa (z Pana bloga wynika że nie byłam jedyną 🙂 ). Oczywiście podziękowałam.

Co do Tarnowa – wiem ze Tarnovia chyba jest w kiepskiej sytuacji i sądziłam, że wynika to z dobrej i dominującej pozycji Gemini – stąd moje „napalenie”. Co do negocjacji – są niezmiernie uparci. Głusi na argumenty i rozmowy są na zasadzie „deal breakerów” wiec jest słabo. Nie wynegocjuję 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia – standardowo pada odpowiedz że bank im nie pozwala :).

Dlatego szukam innych sposobów na ewentualne unieważnienie umowy i wyjście bez kary. Spółka z o. o. jest w planach ale oczywiście oni sobie życzą żeby miała duży kapitał zakładowy (wiem, wiem , można zawczasu zrobić likwidację spółki).  O ewentualnym zaprzestaniu płacenia czynszu myślałam żeby w razie „W” doprowadzić do tego żeby to Galeria rozwiązała umowę, bo wtedy nie mogą naliczyć kary umownej za przedwczesne rozwiązanie umowy (skoro sami ją rozwiązują). 

Ps. Jestem nadal w trakcie „negocjacji”… i nadal słyszę „proszę mi uwierzyć na słowo”, że Galeria nie nalicza kar umownych, że 3500 netto!!! za dzien zamknięcia lokalu z powodu wypadków losowych (na moje tłumaczenie że przecież pracownik może mieć wypadek po drodze do pracy ,śmierć w rodzinie itp.) to niewielka kwota. I że kwota pierwotna to było 10.000 więc rabat jest 65 % 🙂

Nadal nie mogę się doprosić o określenie na jakim poziomie są roczne opłaty eksploatacyjne (żeby się nie okazało, że dostanę fakturę na 30.000 zł niezależnie od płaconych kosztów comiesięcznych).

Na mój argument, że rozbudowa może stanowić problem usłyszałam: że to dla dobra najemców żeby potem było lepiej. Ja na to: ale do tego „lepiej” należy dotrwać i płacić…”

http://rafalsonik.pl/przedsiebiorca/gemini-park-tarnow/

No więc usłyszałam „a Pani tylko o pieniądzach, na biznes tylko przez pryzmat kasy patrzy”. Oczywiście punkt o relokacji nie dał się wykasować”.

To fragment korespondencji  z niedoszłym bankrutem. Umowa nie została podpisana.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s