Jak uratować emerytury i renty?-poradnik najemcy

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych stoi na skraju bankructwa. Pisze się na ten temat, mówi i nie ma pomysłu na to, aby instytucja zaczęła zarabiać. Mówi i pisze się za to o ile zostaną obcięte emerytury i renty. Niech zatem ZUS poszerzy usługi – i stanie się dodatkowo cywilizowanym bankiem.

Założenia byłyby takie: ZUS Bank ma gwarancje państwa. Udziela niskooprocentowanych pożyczek 2-3%. Emeryci i renciści otwierają rachunki w ZUS Banku i oszczędzamy na transferowaniu pieniędzy do zachodnich banków. „Chwilówki” w ZUS-ie są udzielane po dogłębnej analizie możliwości finansowych zainteresowanego pożyczkobiorcy. Nie są pętlą zakładaną z premedytacją. Kończymy z lichwą.

 Z czasem ZUS generuje zyski i z nich wypłaca trzynastą emeryturę. ZUS otwiera sieć na zasadach miękkiej franczyzy w całym kraju. Zarząd to polscy wykształceni bankowcy, ekonomiści-pod jednym warunkiem-że prowadzili kiedykolwiek własne firmy czyli-nie teoretycy. Po ostatniej „reformie” i likwidacji de facto OFE okazało się, że ludzie mają większe zaufanie-mimo wszystko-do ZUS-u.

Otwieranie rachunków byłoby proste, bo każdy z klientów ZUS-u ma już otwarty rachunek. Kwestia wyrobienia karty i zgody.  Przeniesienie rachunku np. z Deutsche Banku, Aliora czy Credit Agricol byłoby formalnością. Aby móc ratować ZUS trzeba wprowadzić zmiany.

Obniżenie składki to jedno, ale zasypanie powstającej dziury, to drugie. Czymś ją trzeba uzupełnić. Słyszę  kociokwik, że się nie da. Że to nie możliwe i że utopia. A moim zdaniem jest to realne. Trzeba przekuć wizerunek ZUS-u z krwiopijcy i instytucji, która rujnuje firmy i portfel „Kowalskiego”. Doprowadzić do sytuacji w której stanie się instytucją zaufania publicznego. (…)

Pomysł na wprowadzenie negocjatorów ze strony ZUS-u w sprawie windykacji należności jest dobrym krokiem. Oby było ich więcej.”

To fragment tekstu który piszę dla jednej z dużych gazet. Być może to wydrukują. Nie chcę wierszówki. Chcę dyskusji na ten temat. Bo mówienie to jedno, a działanie to drugie. A co Ty myślisz na ten temat? Zachęcam do komentarzy, do podzielnia się swoim zdaniem na ten temat. Tekst się jeszcze pisze. Zbieram dane o zyskach banków, chwilówek i tym podobnych wynalazków. Pomóż napisać ten tekst. I napisz czy Twoim zdaniem to dobry czy zły pomysł.

Wiem, że wielu ludzi zalega w ZUSie-nie tylko najemców w gh. I myślę gdyby ZUS miał bank-mógłby pomóc wyjść z tarapatów dziś, a za kilka lat nie będziemy mówić o bankructwie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s