Czy gh zniszczą państwo polskie, czy to jakiś żart?-poradnik najemcy

Po zniszczeniu firm czas na polski rząd?

RS zapowiada pozwy

Galernicy nie cierpieli, było fajnie, było super

Wejherowo, Gdynia, Gdańsk, Ełk, Bielsk Podlaski, Lubartów, Lublin, Chełm, Podkowa Leśna, Tomaszów Mazowiecki, Michałów, Świętochłowice, Zabrze, Opole, Oleśnica, Kalisz, Gostynin, Włocławek, Rzeszów i Kraków.

Tak wygląda na dziś lista tych miast, które odpowiedziały na apel rzecznika Małych i Średnich Firm Adama Abramowicza o zwolnienie z opłat czynszowych prowadzących działalność gospodarczą.

Gmin miejskich w Polsce jest 2744 ( w tym miejsko wiejskie i wiejskie). Miast na dzień 1.01.2020 jest 944.

Czyli na dzień dzisiejszy 18 z nich pozytywnie odpowiedziało na apel Rzecznika.

Ciekawy materiał pojawił się dziś w sieci obrazujący kondycję firm w Polsce. W lutym-zdaniem autora przybyło 16.000 dłużników wobec ZUS.

https://msp.money.pl/wiadomosci/firmy-w-kleszczach-bez-skladek-nie-ma-swiadczen-6492386318895233a.html

W lipcu minionego roku złożyłem wniosek o przeprowadzenie raportu przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczący zadłużenia w ZUS polskich firm. Wniosek został przyjęty, a badania tego zadłużenia zlecone do realizacji. W piśmie do ZPP napisałem propozycję programową -coś w rodzaju „apelu”-aby oddłużyć polskie firmy  w programie o roboczej nazwie 50/50 (fifty fifty).

Chodziło o to, aby zadłużone firmy zwolnić z połowy długów. Czyli np. firma X zadłużona jest na 30.000 złotych w ZUS-została zamknięta, a były już samozatrudniony-bo trudno to nazwać biznesem-pozostał z długiem.

Były właściciel trafiał do szarej strefy lub za granicę i te pieniądze są niewindykowalne, a dług wobec ZUS-rośnie. Pomysł zaskoczył w Rumunii, gdzie zadłużone firmy zostały objęte abolicją czyli umorzono 70 procent zadłużenia w zamian za te 30 procent. Ku zaskoczeniu organizatorów tej akcji odpowiednik polskiego ZUS w Rumunii odnotował rekordowe wpływy. Dlaczego tak się stało? Czy zadłużeni chcieli okraść swoje państwo? Trzymali pieniądze w skarpecie, na lokatach i nie martwiło ich to, że odsetki rosną? Okazało się, że pieniędzy w skarpecie ani na lokatach nie było, ale było coś innego. Chęć uwolnienia się od długu. Stąd też zadłużeni chcąc powrócić do systemu masowo przyszli z pieniędzmi-pożyczonymi, z banku, po sprzedaży nieruchomości-i w ten sposób kupili spokój i mogli zacząć coś nowego- od początku. Tak było w Rumunii.

A jak ten pomysł został przeprowadzony w Polsce? Po wstępnym zainteresowani raport nigdy nie powstał. ZUS nie chciał udzielić informacji ile realnie jest firm zadłużonych w Polsce i na jaką kwotę. O informacje wystąpiła Mira Suchodolska z Dziennika Gazety Prawnej. ZUS tych informacji-nie udostępnił, a raport ostatecznie-nie powstał.  Podywagujmy chwilę co by było gdyby te dane zostały udostępnione, ZPP zrobiło raport, a ktoś z Ministerstwa Finansów pochyliłby się nad tym tematem i taki program wdrożył? Można założyć, że kilka miliardów wpłynęłoby do budżetu, nie było by psychozy długów w której wielu ludzi żyje, szarej strefy i niezapłaconych podatków.

Dziesiątki tysięcy firm-szacując optymistycznie-zadłużało się coraz bardziej, a składki  w międzyczasie rosły.   I dziś tej psychozy długów i  bankructw mamy kumulację. Lęki o przyszłość są czymś naturalnym w sytuacji -kiedy nie wiemy-na czym stoimy, a świat wokół nas przechodzi nie ewolucję-ale rewolucję marcową, a może i majowo-czerwcowo-sierpniową.

Pakiet antykryzysowy wzbudza wiele emocji. Tutaj znajdziesz szczegóły:

https://www.money.pl/gospodarka/tarcza-antykryzysowa-od-1-kwietnia-mateusz-morawiecki-chcemy-ja-wdrozyc-jak-najszybciej-6492359047390849a.html

Tymczasem Rafał Sonik był gościem Tomasza Sekielskiego w „Onet Rano.”. Kierowca rajdowy, który jest właścicielem kilku galerii handlowych, powiedział, ile traci na swoim biznesie w związku z panującą pandemią koronawirusa. – Mamy 150 tys. m kw., które wynajmujemy. Licząc mniej więcej 20 euro za m kw., to jest kilka milionów złotych każdego miesiąca – mówił Rafał Sonik. – Nasi najemcy bardzo cierpią – dodał.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-w-polsce-rafal-sonik-trace-kilka-milionow-zlotych-miesiecznie/wrf8qwq

I dalej interesująca rozmowa z której wynika, że gh rozważają pozwy przeciwko państwu…

Biznesmen oszacował wartość wszystkich roszczeń tego typu na „wiele miliardów złotych”. Jak wskazał, wcale nie grozi państwu polskiemu, lecz przestrzega”. 

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/wlasciciele-galerii-handlowych-moga-pozywac-polske,62094

Przypomnijmy jak najemcy nie cierpieli i jak było retailovo fajnie. „Kilka milionów „duchów” miesięcznie” i setki tysięcy długów.

Jedna odpowiedź na “Czy gh zniszczą państwo polskie, czy to jakiś żart?-poradnik najemcy

 1. Skupmy się na konkretach.
  Sekielski zadał pytanie wprost. Swoją drogą kluczowe i to nie do byle kogo, a do właściciela galerii.
  Link do wywiadu: https://www.youtube.com/watch?v=AbkpozCO1TY
  Odpowiedz każdy słyszał, a w zasadzie nie usłyszał. Pan Rafał nie odpowiedział na pytanie.
  W zasadzie zrobił wszystko, jako wytrawny biznesmen, aby nie padły żadne deklaracje i konkrety.
  Za to dowiedzieliśmy się to, o czym każdy wie, natomiast galernik dalej nie wie nic.
  Jeżeli właściciel galerii nie potrafi konkretnie odpowiedzieć co z czynszami w galerii, to chyba wszystko jasne.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s